PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Doniesienia Listonosza » Ortopeda » Cieśń nadgarstka. Alloplastyka stawu kolanowego. P…

Cieśń nadgarstka. Alloplastyka stawu kolanowego. Przewlekłe zapalenie ścięgna Achillesa połączone z zapaleniem pobliskiej kaletki maziowej

DONIESIENIA LISTONOSZA. ORTOPEDA, TRAUMATOLOG

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda

zdrowemiasto.pl | dodane 24-06-2009

Zespół cieśni nadgarstka, Fot. J. Kabuła, ortopeda, traumatolog, chirurgia ręki
 
8 lat temu miałam zabieg w związku z cieśnią nadgarstka. Niestety, problem wrócił i trzy tygodnie temu miałam robioną drugą operację. Tym razem okazało się, że nerw jest przyrośnięty do zrostów. Martwię się tym, że palec wskazujący jest jeszcze drętwy i boli, zresztą końcówka kciuka też boli. Czy to normalne, że to drętwienie i ból tak długo się utrzymuje? Ruszam palcami. Mówią mi tu, że to normalne, ale mi się wydaje, że za pierwszym razem jakoś szybciej ból mijał. Proszę powiedzieć, czy to normalne? Czy mam robić jakieś badania? Czy nerw się nie uszkodził? Jestem fryzjerką, ręce mi są potrzebne... Kocham moją pracę! A teraz chyba popadam w depresję. Czy mam już ruszać palcami, tzn. gimnastykować je? Czy lekarz ma mi dać gimnastykę rehabilitacyjną? Sabina, lat 45, Gliwice

Zabieg operacyjny uwolnienia nerwu likwiduje (zazwyczaj nieomal natychmiast) uporczywe dolegliwości bólowe nocne. Problem uczucia zdrętwienia palców jest zgoła odmiennym zagadnieniem. Takie odczucia uzależnione są od stopnia uszkodzenia nerwu (uszkodzenia z ucisku, w wyniku istoty schorzenia), w niektórych przypadkach mogą się nie cofnąć (choć zazwyczaj ustępują po 2-4 miesiącach).

Jestem po zabiegu endoprotezy kolana. Mam 60 lat. Od operacji minęły trzy tygodnie. Noga nadal bardzo mnie boli i jest opuchnięta. Jak długo taki stan może trwać? Co więcej kolano to jest cieplejsze niż noga zdrowa. Czy to normalne? Chciałabym się też dowiedzieć, jak długo trwa rekonwalescencja i jak długo trzeba chodzić o dwóch kulach? Pozdrawiam serdecznie, Stella, lat 60, Jastrzębie Zdrój

Alloplastyka stawu kolanowego jest bardzo poważnym zabiegiem ortopedycznym, który może być powikłany rozlicznymi komplikacjami. Dość częstą sytuacją są zaburzenia zatorów - zakrzepowe naczyń żylnych operowanej kończyny (mogące pojawić się mimo stosowanej profilaktyki). Opisywany obrzęk i wzmożone ucieplenie kończyny może świadczyć o takiej sytuacji. Wskazanym byłoby szybkie skontaktowanie sie z lekarzem, być może wykonanie badania dopplerowskiego.

Proszę o poradę lub wskazówki co do dalszego leczenia mojej dolegliwości. Kilka m-cy temu zacząłem odczuwać ból w miejscu tuż nad piętą lewej nogi, z tyłu. Zdjęcie RTG wykazało: "Zwapnienie w przyczepach ścięgnistych na guzach kości piętowych i tworzące się ostrogi dolne". Miałem po tym po 10 zabiegów lasera i jonoforezy (z lekarstwem w ampułkach - nazwy nie pamiętam). Niewiele to pomogło, więc zrobiłem USG. Opis badania to: "Ostroga kostna ok. 5 mm w przyczepie piętowym ścięgna Achillesa, powyżej ścięgno w dolnym odcinku pogrubiałe do 10-12mm, z częściowym obniżeniem echogeniczności, najwyraźniejszym w okolicy górnej granicy guza piętowego, z widocznymi we wnętrzu wyraźnymi naczyniami - stan zapalny + przerost ziarniny. Drobne zwapnienie wewnątrz ścięgna - zmiany degeneracyjne. Wyraźne powiększenie kaletki maziowej w trójkącie Kargera do 26 x 12mm, z echogeniczną treścią we wnętrzu - zmiany zapalne. Odczyn zapalny w otaczających tkankach". Następnie miałem zabiegi, po 10 szt., jonoforezy z Hydrocortisonem i ultradźwięki z maścią Mobilat. Przez krótki czas odczuwałem poprawę, ale później znów wróciły bóle utrudniające chodzenie. Czy kuracja była właściwa? Jakie powinno być dalsze leczenie? Pozdrawiam! Edward, lat 57, Warszawa

Zachorował Pan na przewlekłe zapalenie ścięgna Achillesa połączone z zapaleniem pobliskiej kaletki maziowej. Jak w większości stanów zapalnych terapia polega na:
  • stosowaniu leków niestrydowych przeciwzapalnych (NLPZ) miejscowo w postaci maści oraz ogólnie (tabletki, czopki, zastrzyki)
  • leczeniu rehabilitacyjnym (głównie zabiegi fizykoterapeutyczne działające przeciwzapalnie i przeciwbólowo - wymienione przez Pana są powszechnie stosowane)
  • niekiedy unieruchamia się kończynę w opatrunku gipsowym albo stabilizatorze (kwestią dyskutowaną jest rozległość unieruchomienia, niektórzy idą po całości i stabilizują zarówno staw skokowy jak i kolano)
  • zastosowanie znajdują również miejscowe iniekcje z leków sterydowych (tzw. blokady); najbezpieczniej byłoby je podawać pod kontrolą USG, i raczej w kaletkę (niewłaściwie podany zastrzyk w ścięgno może doprowadzić do jego zerwania)
  • opisywane są również zabiegi operacyjne mające na celu oczyszczenie pochewki ścięgnistej z zapalnej ziarniny, usunięcie zapalnie zmienionej kaletki, usunięcie skostnień.

21-06-2007

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda, 24-06-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Zespół kanału nadgarstka (cieśń kanału nadgarstka) - grupa objawów chorobowych z powodu przewlekłego nacisku nerwu pośrodkowego w obrębie tkanek nadgarstka.
Objawy choroby: cierpnięcie, mrowienie palców I-III (kciuk, palec wskazujący i środkowy) najczęściej po długim bezruchu (np. podczas snu); nasilanie się bólu i cierpnięcia palców w ciągu dnia po długotrwałym przebywaniu w wymuszonej pozycji ręki (jazda na rowerze, chodzenie o kulach, ale także przy intensywnej pracy w przymusowych, niewygodnych pozycjach ręki); brak czucia opuszków palców I-III; brak precyzji - przedmioty wypadają z rąk. Późniejsza a pełna faza choroby to zaniki mięśni kłębu kciuka, który ustawia się w płaszczyźnie dłoni, a efekt ten nazywany jest "ręką małpią". Źródło: www.chirurgia-reki.zdrowemiasto.pl

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe