PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Cukrzyca typu I – co warto wiedzieć o tym schorzeniu?

Prawidłowa zawartość cukru we krwi to około 110 mg%, jednak u większości ludzi odnotowuje się wyniki z przedziału od 110 do 125 mg%, co z kolei w pewnych warunkach wskazuje na problemy z metabolizmem cukru, lecz nie zawsze. Stan, w którym zawartość procentowa cukru jest stale powyżej 125 mg%, nazywamy cukrzycą. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób metabolicznych występująca w kilku odmianach. Jedną z nich jest cukrzyca typu I, stanowiąca około 10 proc. wszystkim przypadków zachorowań. więcej »

Kształty naszego zdrowia

Aby zapewnić organizmowi siły i energię poszukujemy produktów, które dostarczą mu niezbędne składniki. Do tego nie trzeba jednak wiele wysiłku. Natura sama podpowiada, co jeść, aby utrzymać ciało w dobrej formie. Niewielu z nas zwraca uwagę na kształt owoców i warzyw. Bardzo często przypominają one jednak części ludzkiego ciała. Jest to naturalna podpowiedź, które produkty zawierają składniki konieczne do prawidłowego funkcjonowania poszczególnych partii organizmu. więcej »

Znaczen kropli na zatkany nos w leczeniu kataru siennego

Zatkany nos, wodnista wydzielina (katar sienny), swędzenie nosa i oczu oraz napadowe kichanie, często po kilkanaście razy, to typowe objawy alergicznego nieżytu nosa. Objawy kataru siennego występują w okresie ekspozycji na uczulające nas alergeny. W Polsce najczęstszymi alergenami sezonowymi wywołującymi katar sienny są alergeny pyłku traw (w maju, czerwcu i lipcu), pyłku brzozy (w kwietniu) oraz pyłku bylicy (w drugiej połowie lipca i sierpniu). więcej »

Dlaczego wszyscy powinniśmy dbać o linię?

Wysportowana sylwetka jest nie tylko gwarantem dobrego samopoczucia i powodem do dumy, ale również pozwala na zachowanie właściwej kondycji zdrowotnej. Wiele chorób, w tym zawał, wylew, miażdżyca czy cukrzyca, częściej dotyka osoby właśnie z nadwagą. Chcąc oddalić groźbę chorób związanych z otyłością, każdy z nas powinien zadbać o prawidłową wagę ciała. więcej »

Przypadki chodzą po ludziach, a ludzie... po bankach

Realia codzienności raczej nas nie rozpieszczają, dlatego często narzekamy na system, który odpowiedzialny jest za rynek pracy czy zarobki. Dopóki życie toczy się tak, że zdrowie pozwala nam pracować, możemy mówić o szczęściu, ponieważ wiele osób wskutek nagłych chorób lub nieoczekiwanych wypadków traci zdrowie, zostaje kalekami, co z góry wyklucza normalne funkcjonowanie. więcej »

Aktywność fizyczna osób z nadwagą i otyłością - podstawowe zasady

Brak ruchu przyczynia się nie tylko do nadmiernego przyrostu masy ciała, wad postawy, lecz także zwiększa ryzyko rozwoju wielu schorzeń, m.in. chorób układu krążenia, cukrzycy, jak i niektórych nowotworów. Umiarkowana, regularna aktywność fizyczna poprawia natomiast stan zdrowia, opóźnia starzenie się organizmu i wydłuża życie. Ułatwia także redukcję masy ciała, a zwłaszcza zmniejszenie ilości brzusznej tkanki tłuszczowej, z którą wiąże się ryzyko rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. więcej »

Nie daj się grypie. Nie ułatwiaj wirusom zadania

Trudno uchronić się przed nią, jeżeli wirus znajduje się w naszym otoczeniu. Dom, praca, szkoła czy środki komunikacji miejskiej, to idealne miejsca do rozprzestrzeniania się wirusa, który wywołuje grypę. Jak uniknąć zakażenia i dbać o zdrowie swoje i najbliższych? więcej »

Zdrowy uśmiech na całe życie

Wszyscy pragniemy mieć piękne, mocne i zdrowe zęby. Zdrowe białe uzębienie gwarantuje dobre samopoczucie, dodaje uroku uśmiechowi oraz oczywiście świadczy o stanie zdrowia ich posiadacza. Niestety, z upływem lat nasze uzębienie w sposób niejako naturalny ulega stałemu zużyciu. Jedynie zachowując odpowiednią higienę jamy ustnej oraz regularnie chodząc na wizyty kontrolne do stomatologa, możemy cieszyć się zdrowymi zębami przez wiele lat. więcej »

Szary, nijaki kolor oczu? Zmień go!

Chociaż wiadomo, że mitologiczna Atena uwodziła szaro-niebieskim spojrzeniem, jednak wiele osób mających szare oczy wolałoby mieć kolorowe tęczówki. Współcześnie jest to bardzo proste – wystarczy kupić soczewki niebieskie. więcej »

Brak badań pracowniczych i jego konsekwencje dla pracownika oraz pracodawcy

Brak badań pracowniczych i jego konsekwencje dla pracownika oraz pracodawcy Badania pracownicze są obowiązkowe i pracodawca nie może z nich zrezygnować nawet wtedy, gdy pracownik wyrazi na to zgodę. Brak takich badań rodzi poważne konsekwencje i to dla obu stron umowy o pracę – od grzywny po utratę zatrudnienia. więcej »

Cukier w diecie można zastąpić aspartamem?

Nadmiar cukru szkodzi. Wiedzą o tym doskonale zarówno miłośnicy słodkich łakoci, którzy zdecydowanie nie lubią stawać na wadze, jak też osoby, które mają problemy z zębami. Jeśli nie potrafimy żyć bez słodkiego smaku, być może warto zastąpić cukier aspartamem? więcej »

Osteoporoza: przyczyny, objawy, czynniki ryzyka

Uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną, powoduje zmiany w strukturze kości, co skutkuje ich osłabieniem prowadzącym do groźnych złamań. Badania wskazują, że w Polsce zagrożonych osteoporozą może być aż 9 milionów osób. Ponieważ na początku rozwija się bezobjawowo, większość z nich dowiaduje się o zachorowaniu dopiero w zaawansowanym stadium, najczęściej po złamaniu kości. więcej »

Operacja kolana. Jak wygląda artroskopia?

Problemy z kolanami dotykają w dużej mierze osób młodych i aktywnych, na co dzień uprawiających różnego rodzaju sporty. Na urazy mechaniczne stawu kolanowego narażeni są przede wszystkim miłośnicy biegania, narciarstwa, piłki nożnej czy koszykówki – podczas tych aktywności jest on szczególnie obciążony. Aby żyć bez bólu, często niezbędne okazują się operacje kolana. Artroskopia to jedna z metod ich przeprowadzania. więcej »

Wysokoenergetyczne preparaty odżywcze

Silne stany chorobowe wiążą się zarówno z załamaniem pracy organizmu, jak i psychiki chorego, co powoduje zmniejszenie, czy wręcz zanik apetytu, a organizm w celu zwalczania dolegliwości potrzebuje coraz to więcej energii. Niedobór w diecie przyczynia się więc do postępującego słabnięcia chorego. więcej »

Pierwsza wizyta u urologa

Urolog to lekarz specjalista, który nie cieszy się należytą popularnością wśród mężczyzn; wielu wręcz blednie na dźwięk tego słowa. Choć powszechnie wiadomo, że badania profilaktyczne pozwalają na odpowiednio wczesne wykrycie wielu dolegliwych i poważnych schorzeń również urologicznych, to poddaje się nim znikomy procent mężczyzn. Najczęściej dopiero dokuczliwe objawy choroby bądź jakaś dysfunkcja natury urologicznej skłania zatrwożonych swoim zdrowiem pacjentów do kontaktu z lekarzem urologiem. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe