PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Prawa Pacjenta (wydanie 2 poprawione i uzupełnione)

Celem pracy jest szeroka prezentacja zakresu przysługujących polskiemu pacjentowi praw. Rozważania obejmują uprawnienia świadczeniobiorców wynikające z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, analizę ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz omówienie obowiązków przedstawicieli zawodów medycznych w zakresie respektowania praw pacjentów. więcej »

John Medina „12 sposobów na supermózg. Jak przetrwać w pracy, domu i szkole”.

Jak się uczymy? Jak wpływają stres i sen ma na nasze mózgi? Dlaczego wielozadaniowość jest mitem? Dlaczego tak łatwo zapominamy? Dlaczego tak ważne jest powtarzanie świeżo nabytej wiedzy? Czy to prawda, że mężczyźni i kobiety różnią się mózgami? - to niektóre z pytań, na które szuka odpowiedzi John Medina w książce "12 sposobów na supermózg. Jak przetrwać w pracy, domu i szkole". Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka w serii "Na ścieżkach umysłu". więcej »

Nowa książka Zdzisława Skroka nt. wiedzy pradawnych

Nakładem wydawnictwa Iskry ukazała się kolejna książka Zdzisława Skroka - wybitnego archeologa, popularyzatora nauki, publicysty - pt. "Mądrość prawieków. O czym przypominają nam pradawni". W refleksyjnej publikacji autor przekonuje, że nawet najdalsza przeszłość rodzaju ludzkiego ma istotny wpływ na nasze życie codzienne i że nie powinniśmy przed nią uciekać. więcej »

„Sekrety duszy. Społeczna i kulturowa historia psychoanalizy” E. Zaretsky'ego

Historyczny rozwój najważniejszych pojęć z dziedziny psychoanalizy oraz zasięg i siłę wpływu, jaki wywarła ona na naukę, kulturę i sztukę XX wieku ukazuje Eli Zaretsky w książce "Sekrety duszy. Społeczna i kulturowa historia psychoanalizy". Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. "W sto lat po swoich narodzinach psychoanaliza nadal stanowi dla nas paradoks. Niemal od razu uznana za wielka siłę służącą wyzwoleniu, miała ogromne znaczenie dla modernizmu lat dwudziestych, narodzin amerykańskiego i angielskiego państwa opiekuńczego w latach czterdziestych... więcej »

Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci - poradnik dla nauczycieli

Z dziećmi można i trzeba rozmawiać o śmierci, ale muszą to robić osoby, do których dzieci i rodzice mają zaufanie. W szkole takie rozmowy powinny prowadzić osoby bardzo dobrze do tego przygotowane, najlepiej psychologowie - uważają pedagodzy i psychologowie... więcej »

Globalizacja z ludzką twarzą

Globalizacja jest faktem. Nie można jej zatrzymać, ale należy robić wszystko, by skierować ją na sprawiedliwsze tory i nadać jej ludzką twarz - uważa prof. Wilhelmina Wosińska, psycholog społeczny ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, wykładowca Arizona State University, autorka wydanej niedawno książki "Oblicza globalizacji". więcej »

„Kuchnia Słowian” Hanny i Pawła Lisów - o żywności, potrawach i nie tylko...

W pracy nad publikacją autorzy wykorzystali również opracowania etnograficzne i historyczne, prace z zakresu botaniki, ziołoznawstwa a nawet sztuki kulinarnej. Razem z uczestnikami prowadzonych przez siebie Warsztatów Archeologii Doświadczalnej przeprowadzili wiele eksperymentów, w trakcie których starali się jak najwierniej odtworzyć słowiańskie potrawy - począwszy od etapu zbierania składników, poprzez ich obróbkę, aż do ... zjedzenia. Wszystkie potrawy poddawano również szczegółowym analizom w specjalistycznych laboratoriach Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Dzięki temu udało się ustalić nie tylko, co i jak jedli nasi przodkowie, ale także jakie wartości odżywcze miały spożywane przez nich dania. więcej »

Zdrowie przez dotyk. Akupresura dla każdego

W księgarniach znajduje się już nowe, poprawione wydanie książki Jadwigi Górnickiej – Zdrowie przez dotyk. Znana polska lekarka wprowadza w tajniki akupresury stóp i japońskiego masażu shiatsu. To wspaniały podręcznik zarówno dla osób zajmujących się masażem leczniczym, jak i dopiero zainteresowanych tematem. więcej »

„Minerał jako lek - między starożytnością a współczesnością”

Nakładem wydawnictwa Rytm ukazało się pierwsze kompleksowe, polskojęzyczne studium prezentujące minerały, które w różnych epokach, cywilizacjach i kulturach wykorzystywano do celów leczniczych i kosmetycznych - także w medycynie alternatywnej i ludowej. Do tej pory nie powstały rzetelne i kompleksowe naukowe opracowania tego tematu... więcej »

Prof. Zimbardo: Zrozumienie naszej postawy wobec czasu może być kluczem do szczęścia

Zrozumienie perspektywy postrzegania czasu przez nas i innych ludzi może pomóc w lepszym radzeniu sobie z terroryzmem, uzależnieniami, a przede wszystkim w znalezieniu drogi do osobistego szczęścia - powiedział PAP światowej sławy amerykański psycholog prof. Philip Zimbardo, który gości w Warszawie na zaproszenie wydawnictwa PWN. W połowie czerwca 2009 r. PWN planuje wydać najnowszą książkę prof. Zimbardo pt.: "Paradoks czasu", która jest owocem ponad 30 lat badań przeprowadzonych wśród tysięcy ludzi - od dzieci po staruszków. Drugim autorem książki jest wieloletni współpracownik badacza - John Boyd. więcej »

„Aborcja - przyczyny, następstwa, terapia”

Procedura medyczna, której celem jest przerwanie życia zarodka ludzkiego lub płodu, dotyka istoty naszego sensu istnienia i podstawowych praw ludzkich. Temu tematowi poświęcona jest książka "Aborcja - przyczyny, następstwa, terapia", będąca zbiorem prac naukowych. Jak wyjaśniają przedstawiciele wydawcy - wydawnictwa "Wektory" - pozycja powstała jako efekt rozmów i dyskusji specjalistów zgromadzonych na międzynarodowej konferencji, która odbyła się w 2004 roku w Warszawie. Jest pracą zbiorową pod redakcją Bogdana Chazana i Witolda Simona, wzbogaconą grafikami Mariusza Mikołajka. Książka jest źródłem cennych informacji dla lekarzy, demografów, psychoterapeutów, prawodawców, a także duchownych. więcej »

Książka o Relidze - „Człowiek z sercem w dłoni”

10 marca do księgarń trafi książka pt. "Zbigniew Religa. Człowiek z sercem w dłoni". To wywiad rzeka, który przeprowadził Jan Osiecki z najsłynniejszym polskim kardiochirurgiem. "Wszystko zaczęło się kiedy profesor zrezygnował z wyniszczającej jego organizm chemioterapii. W czasie krótkiej rozmowy na sejmowym korytarzy zaproponował powrót do projektu sprzed kilku lat: wywiadu rzeki.(..) Kiedy nie miał siły przychodzić do parlamentu zaczęliśmy spotykać się w jego domu. Mimo postępującej choroby nie odpuszczał" - wspomina Jan Osiecki. Prof. Religa miał świadomość, że jest to najprawdopodobniej ostatni wywiad z nim przeprowadzany. W książce profesor opowiada o dramatycznych początkach kardiochirurgii w Polsce, przedstawia kulisy pierwszego polskiego udanego przeszczepu serca. Religa wyznaje, że przed wykonaniem tej operacji w 1985 roku nigdy wcześniej nawet nie widział takiego zabiegu. więcej »

„Co myślą naukowcy” - najnowsza książka Jeremy'go Stangrooma

Dwanaście wywiadów z wybitnymi przedstawicielami nauki znajdą czytelnicy w najnowszej książce brytyjskiego filozofa Jeremy'go Stangrooma "Co myślą naukowcy". Publikacja ukazała się w serii "Biblioteka myśli współczesnej". "Racją powstania tego zbioru wywiadów było przekonanie, że jest coś słusznego w dążeniu do tego, by naukowcy przedstawiali swoje poglądy szerszej publiczności. Za tym, że wzrost zrozumienia nauki przez opinię publiczną jest pożądany, przemawiają w szczególności dwa powody. Pierwszy to fakt, że rozkwit nauki częściowo determinuje społeczny i polityczny kontekst, w jakim ona funkcjonuje. Dlatego naukowcy muszą zaangażować się w publiczny dialog, by uzyskać szersze poparcie dla swojej pracy" - pisze Jeremy Stangroom we wstępie do swojej książki. więcej »

Ukazała się książka o transplantacjach „Na szczycie stromej góry”

Poświęcona problematyce przeszczepów książka "Na szczycie stromej góry. Opowieści o transplantacjach" autorstwa dziennikarzy Dariusza Kortko i Judyty Watoły ukazała się właśnie nakładem krakowskiego Wydawnictwa Znak. "Martwiła nas zapaść w transplantologii. Widzieliśmy twarze tych ludzi, którzy czekają na przeszczep i strasznie nas bolało, że nie ma dawców, nie ma organów. A przecież każdego z nas to dotyczy, bo każdego z nas może spotkać" - powiedział podczas wtorkowej promocji książki w Zabrzu (Śląskie) Dariusz Kortko. więcej »

Janusz Świtaj zaprezentował swoją książkę „12 oddechów na minutę”

Sparaliżowany od 16 lat 33-letni Janusz Świtaj z Jastrzębia-Zdroju zaprezentował w niedzielę swoją książkę "12 oddechów na minutę". Pisał ją przez ostatnie siedem lat, uderzając w klawiaturę komputera trzymanym w ustach ołówkiem. Podczas premiery książki w swoim mieście Świtaj mówił dziennikarzom, że praca nad nią była bardzo dużym wysiłkiem - nie tyle fizycznym, co emocjonalnym. "Ta książka jest bardzo szczera. Osoby, które na co dzień nie spotykają się z niepełnosprawnością, nie mogą zrozumieć, jak wiele jest problemów, z jakimi na co dzień się borykamy. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe