Ginekolog. Mam grzybicę pochwy. Miesiączka spóźnia się. Skuteczność antykoncepcji
Strona główna » Doniesienia Listonosza » Ginekolog » Mam grzybicę pochwy. Miesiączka spóźnia się. Skute…

Mam grzybicę pochwy. Miesiączka spóźnia się. Skuteczność antykoncepcji

DONIESIENIA LISTONOSZA. GINEKOLOG

Lek. med. Ewa Wojas

zdrowemiasto.pl | dodane 24-04-2009

Lek. med. Ewa Wojas, redaktor medyczny portalu zdrowemiasto.pl
 
Mam grzybicę pochwy, której nie wyleczyłam do końca i czasem ten problem się nasila. Oprócz tego mam podwyższony poziom prolaktyny i lekarz zalecił mi zażywanie castagnusa przez 3 miesiące, a po miesiącu przerwy zrobienie badań. Zażywałam tabletki przez miesiąc i przerwałam. Teraz znowu zaczęłam. Ale moja miesiączka opóźnia się już 16-ście dni. Jestem w trakcie sesji egzaminacyjnej. Czy to wszystko ma wpływ na opóźnienie miesiączki? Współżyję ze swoim chłopakiem, ale zawsze się zabezpieczamy. Gdybym była w ciąży, to już bym miała jakieś dolegliwości - byłaby to końcówka 1-go miesiąca. Czy jest to możliwe, że po tych tabletkach, a raczej po przerwanym leczeniu poziom PRL podskoczył mi tak bardzo, że spowodował przesunięcie miesiączki? Bardzo proszę o wyczerpującą odpowiedź. W ogóle mój cykl nie jest regularny i często miesiączka spóźniała mi się o kilka dni, czasem nawet prawie 2 tygodnie. Ale teraz zaczynam się troszkę martwić. Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję. Miłego dnia! Aśka z Katowic, lat 21

Szanowna Pani! Hm. Nie wiem, co mam odpowiedzieć. Nie należy przerywać terapii i do niej powracać. Nie należy zasięgać porad przez internet w celu ustalenia terapii, bo internet temu nie służy. Nie da się ustalić na podstawie listu, czy jest Pani w ciąży, co jest powodem braku okresu, itp. Nie należy... Ech...
Ma Pani problem z nieregularnymi miesiączkami. Najprawdopodobniej nie zniknie sam. Zaczęła Pani leczenie. Należy konsekwentnie odwiedzać lekarza ginekologa, i być przygotowaną na to, że owa znajomość będzie długotrwała. A więc dobrze byłoby móc porozmawiać z tym lekarzem, jak... z człowiekiem. Jeśli nie ma Pani takiej możliwości, takiego komfortu, to ja bym doradzała zmianę ginekologa. Bo na jednej wizycie nie skończy się, i musi mieć Pani możliwość uzyskania informacji nie teoretycznych (bo to nie teoria ma problemy z miesiączką), tylko na PANI temat. Nie "czy jest możliwe", tylko "czy JA". To zasadnicza różnica. A ja mogę Pani odpowiedzieć na pani pytania tylko w jeden sposób: NIE WIEM. I jest to jedyna, zgodna z moją wiedzą i absolutnie uczciwa odpowiedź, jakiej mogę udzielić. Nie wiem, czy zaszła Pani w ciążę. Nie wiem, dlaczego spóźnia się Pani miesiączka. Ma Pani rację, wszystkie wymienione przez Panią sytuacje mogą mieć wpływ na to, czy miesiączka się pojawia w terminie czy nie. Ale czy to w czymkolwiek zmienia Pani sytuację? Proszę kontaktować się z ginekologiem osobiście. I koniecznie proszę pamiętać o skutecznej antykoncepcji. Szczególnie kobiety, które nie mają regularnych miesiączek są narażone na tzw. "wpadki". Test ciążowy jest do dostania w każdej aptece. Tylko co z tego, jeśli "PO" wyjdzie dodatni? To jak musztarda po obiedzie, a nie o taką wiedzę nam chodzi, prawda?

Mam parę pytań odnośnie antykoncepcji. Lekarz ginekolog przepisał mi tabletki antykoncepcyjne. Ponieważ zamierzam rozpocząć swoje życie seksualne, chciałabym się dowiedzieć, po jakim czasie brania tabletek mogę zacząć uprawiać seks, mając pewność, że nie zajdę w ciążę? Czy prawdą jest, iż korzystanie z solarium obniża wydajność tabletek? Jaka jest pewność, biorąc systematycznie tabletki antykoncepcyjne, że nie zajdę w ciążę? Z góry dziękuję za odpowiedź. Hania, lat 20, Częstochowa

Skuteczność antykoncepcji zależy od systematyczności w jej stosowaniu. Czyli każde opóźnienie (powyżej 12 godzin) w przyjęciu tabletki może wpływać na wynik. Jeśli zaczęła Pani przyjmować tabletki od pierwszego dnia cyklu (czyli pierwszego dnia krwawienia), to już pierwszy cykl będzie bezpieczny. Ale! W początkowym okresie łatwo jest zapomnieć o tabletce, a że plemniki żyją w drogach rodnych dni kilka, to lepiej w tym pierwszym cyklu stosować dodatkowo prezerwatywę.
Korzystanie z solarium nie wpływa na skuteczność antykoncepcji, natomiast u niektórych kobiet opalanie się w okresie przyjmowania tabletek może powodować przebarwienia na skórze (brunatne plamy).

Lek. med. Ewa Wojas, 24-04-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe