Psycholog. Dziecko. Nie może poradzić sobie z opanowaniem strachu, lęku. Moczenie się dzieci nocą
Strona główna » Seks w Zdrowym Mieście » Psycholog » Dziecko. Nie może poradzić sobie z opanowaniem str…

Dziecko. Nie może poradzić sobie z opanowaniem strachu, lęku. Moczenie się dzieci nocą

DONIESIENIA LISTONOSZA. PSYCHOLOG

Prof. Bassam Aouil, psycholog

ACPP, UKW / zdrowemiasto.pl | dodane 30-04-2009

Prof. Bassam Aouil, psycholog, UKW Bydgoszcz
 
Mój synek nie może poradzić sobie z opanowaniem strachu, lęku. Od jakiegoś czasu zauważyłam, że stał się strasznym pesymistą. Na myśl, że sam ma iść do szkoły 500 metrów, płacze, błaga, jego strach jest tak silny, że robi się blady. To samo dzieje się, gdy sam ma zostać w domu. Nie mogę nawet zejść do piwnicy! Natomiast bardzo szybko wpada w złość, wtedy krzyczy i wyżywa się na zabawkach. Co robić? Weronika, lat 35, woj. lubuskie

To, co Pani napisała, świadczy raczej o lękach społecznych u dziecka i z pewnością należy skontaktować się z poradnią pedagogiczno-psychologiczną lub z lekarzem psychiatrą o doświadczeniach w pracy z dziećmi. (ba)

Mam dwie wnuczki bliźniaczki, które mają 6 lat. Dziewczynki kilka razy w nocy moczą się. Nie można w żaden sposób tego upilnować. Ograniczyłyśmy podawanie płynów, podawałyśmy Hadroxizinę (odszedł od nich ojciec) i to też nie pomogło. Słyszałam, że owoc z bzu czarnego pomoże - czy to prawda? Słyszałam też o metodzie leczenia wg. Berta Hellingera, ale nie wiem, gdzie tego szukać. Proszę o pomoc. Halina, lat 56, woj. dolnośląskie

Pani Halino! Proszę wybaczyć, że tak długo musiała Pani czekać na odpowiedź, opóźnienie to jest spowodowane kłopotami technicznymi po mojej stronie. Przeczytałam Pani list bardzo uważnie i postaram się pani przekazać wszystko, co wiem o przyczynach i metodach terapii moczenia. Niestety, nie słyszałam o metodzie leczenia owocem bzu czarnego, więc nie mogę Pani w tej kwestii pomóc.
Aby skoncentrować się na pomocy psychologicznej należy przede wszystkim wykluczyć organiczne podłoże zaburzenia Pani wnuczek, może to być bowiem spowodowane chorobami urologicznymi lub neurologicznymi.
Zakładając jednak, że, w przypadku Pani wnuczek, zaburzenie nie jest spowodowane chorobami neurologicznymi lub urologicznymi, przyczyn takiego stanu rzeczy można się upatrywać w następujących czynnikach:
  • dziedziczenie genetyczne
  • moczenie jako reakcja na pobudzenie podczas snu
  • moczenie jako wyraz ukrytych konfliktów emocjonalnych
  • mniejsza pojemność pęcherza
  • oraz nienauczenie się właściwej reakcji przystosowawczej na odczucie pełności pęcherza
Pomimo tego, że nie można dokładnie sprecyzować, co jest przyczyną moczenia mimowolnego, istnieją skuteczne metody treningu kontroli pęcherza. Moczeniu można przeciwdziałać zarówno stosując farmakoterapię jak i psychoterapię zorientowaną na nurt behawioralny. Leki, takie jak imipramina, okazują się bardzo skuteczne w leczeniu moczenia, jednak po zakończeniu kuracji częste są nawroty zaburzenia. Koncentrując się na aspekcie psychoterapeutycznym, istnieją dwie skuteczne metody: dzwonka i podkładki, oraz suche łóżko. Metoda dzwonka i podkładki jest oparta na zasadzie warunkowania klasycznego. Podczas snu dziecka pod prześcieradłem umieszcza się specjalne urządzenie, które po zmoczeniu uruchamia dzwonek. Dziecko budzi się i po oddaniu moczu w toalecie może wrócić do łóżka. Leczenie tą metodą trwa średnio 5-12 tygodni. Trening "suche łóżko" polega na stwarzaniu okazji do pozytywnych zwyczajów, budzeniu dziecka w środku nocy, ćwiczeniu kontroli nad zatrzymywaniem moczu, oraz treningu całkowitej schludności. Tak więc zapoznałam Panią tu z alternatywnymi metodami leczenia moczenia mimowolnego, jeżeli zdecydujecie się Panie na podjęcie leczenia dziewczynek, najłatwiej będzie zgłosić się do psychologa w poradni pedagogiczno-psychologicznej w Waszym lub w najbliższym dużym mieście. Pod opieką psychologa za jakiś czas, jestem pewna, że uporacie się z moczeniem nocnym dziewczynek. Na ten czas skoncentrowałabym się na stworzeniu dziewczynkom ciepłej bezpiecznej atmosfery w domu, gdyż z pewnością odejście z domu ojca wpłynęło negatywnie na psychikę tych małych istotek. Życzę powodzenia, a jeżeli potrzebuje Pani jeszcze jakichś wskazówek, chętnie ich pani udzielę bezzwłocznie tym razem. (ba)

Prof. Bassam Aouil, psycholog, 30-04-2009, ACPP, UKW / zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------