Uwaga! Nowe wydanie portalu zdrowemiasto.pl! Kliknij tu i czytaj dalej...

Poniżej znajduje się materiał archiwalny, który niebawem będzie usunięty z tego adresu...
Wejdz na stronę główna nowego portalu i tam szukaj interesujacych Cię tresci.

Zapraszamy do lektury tu: zdrowemiasto.pl




 Medycyna estetyczna 
 Proktolog 
 Onkolog 
 Dermatolog 
 Alergolog 
Grzegorz Adamczyk

Dr n. med. Grzegorz Adamczyk
Carolina Medical Center
Warszawa, ul. Broniewskiego 89
rej. medyczna: 022 550 22 00
www.carolina.pl

Medycyna sportowa. Aktywność fizyczna. Urazy narciarskie
PORADNIK MEDYCZNY. ORTOPEDA

Człowiek, który prowadzi siedzący tryb życia wykonuje około 1,5 tys. ruchów nogą dziennie. Człowiek aktywny stawia około 10 tys. kroków dziennie (co odpowiada dystansowi ok. 7 km). Nasze kolana są więc bardzo różnie używane, obciążane i starzeją się w różnym tempie.

Ludzie, którzy mają w sobie potrzebę ruchu, lubią sport, aktywny wypoczynek, biorą udział w różnych zajęciach ruchowych, często wybierają sobie pracę, która wymaga aktywności fizycznej, dyspozycyjności przez wiele godzin. Mimo to wielu entuzjastów ruchu (i sportów narciarskich) ćwiczy niesystematycznie, np. przez 40 tygodni w roku wykonuje pracę siedzącą, a następnie postanawia w szybkim terminie nadrobić zaległości i w ciągu 3-4 tygodni przygotować się do sezonu narciarskiego, zbić wagę, wzmocnić mięśnie. Potem wyjeżdżają i jeżdżą przez tydzień po 8-10 godzin dziennie. Bardzo łatwo u nich o wystąpienie zmian przeciążeniowych narządu ruchu, a cześć tych zmian może nawet być skutkiem nieprawidłowego, niesystematycznego, jednostronnego czy nadmiernego wysiłku już w czasie tzw. zaprawy narciarskiej.

kolano

Fot. ZdroweMiasto.PL

Kolano jest największym stawem człowieka, łączy długie dźwignie kości udowej i piszczelowej i jest niezwykle podatne na kontuzje. Szczególnie wymagającą w stosunku do stawu kolanowego dyscypliną sportu jest narciarstwo alpejskie. Staw kolanowy ma szerokość około 11-12 cm. Jeśli przymocujemy do nóg narty o długości 160-180 cm, to przykładamy do niego ramię siły o 15-17 krotnym przełożeniu. Człowiek upadający często skręca kostkę i ten typ urazów dominował w narciarstwie przez wiele lat. Obecnie chronimy staw skokowy zakładając wysokie buty narciarskie. Obecnie cała ta potężna siła działa przy skrętach poprzez kość piszczelową na aparat więzadłowy kolana i łąkotki. Wystarczy chwila nieuwagi, źle ustawione wiązanie lub nieprzygotowany sprzęt i można odnieść poważną kontuzję.

Centralnie w kolanie umieszczone są dwa skrzyżowane więzadła krzyżowe: przednie, które hamuje ruch piszczeli ku przodowi i tylne – uniemożliwiające ślizg ku tyłowi. Dzięki nim chód jest płynny, ekonomiczny i elementy składowe kolana nie ulegają przedwczesnemu zużyciu.

kolano

Fot. ZdroweMiasto.PL

Więzadła krzyżowe współpracują z naszymi mięśniami. Więzadło krzyżowe przednie zapobiega nadmiernemu wysuwaniu się piszczeli ku przodowi. To samo robią mięśnie grupy tylnej uda – dwugłowy, półścięgnisty, półbłoniasty i smukły. Więzadło krzyżowe tylne chroni nas przed tylnym zwichnięciem kolana, a pomaga mu w tym mięsień czworogłowy uda. Tak więc wzmacniając odpowiednie grupy mięśni możemy chronić więzadła i uniknąć wypadku. Prawidłowo prowadzone ćwiczenia wzmacniające nie tylko poprawiają siłę nóg konieczną do dynamicznej jazdy na nartach, ale poprawiają też bezpieczeństwo obciążonych dodatkowym wysiłkiem kolan. Dlatego staranne przygotowanie do sezonu, odpowiednie wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni stabilizujących kolano ma kolosalne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Warto też wiedzieć, że stabilizatory stawu kolanowego redukują tylko o 8% obciążenie stawu i nieco tylko zmniejszają prawdopodobieństwo kontuzji.

Dbajmy o kolana i ćwiczmy mięśnie nóg. Najlepiej kontrolować sposób wykonywania ćwiczeń kontaktując się z trenerem (fitness). Źle wykonywane, nierównomiernie obciążające staw kolanowy ćwiczenia wzmacniają co prawda tolerancję wysiłku, ale niekoniecznie wzmacniają kolana! Warto ten fakt uwzględnić w swoich planach treningowych przed nowym sezonem narciarskim.

W pierwszej części zachęcałem Państwa do aktywnej pracy na rzecz swoich kolan. Dzisiaj chciałbym zwrócić uwagę na inne zjawisko, występujące tym razem nie w czasie aktywnego wypoczynku na stoku, ale właśnie w czasie przygotowań do urlopu na nartach.

Urazem najczęściej przydarzającym się w przygotowaniach do sezonu (w czasie ćwiczeń fitness i w biegach rekreacyjnych), a jednocześnie najbardziej lekceważonym jest „skręcenie stawu skokowego”, czyli uszkodzenie więzadeł pobocznych: strzałkowo- skokowego przedniego i strzałkowo-piętowego. Więzadła poboczne, zarówno stawu skokowego jak i kolanowego, mają charakter taśm, a nie sprężyn. Stanowią one ograniczniki maksymalnego zakresu ruchu. Przy stawaniu na bocznym lub przyśrodkowym brzegu stopy są słabo napięte, przy pogłębianiu ruchu w pewnej chwili napinają się i nie pozwalają stopie podwichnąć się. A wiec, jeśli chodzimy utykając, nie wyginając nadmiernie stopy – nie są napięte.

Każdy z nas posiada zdolność do samoleczenia tego typu uszkodzeń. Jednak leczenie torebki stawu skokowego trwa 6-8 tygodni. Często wystarczy, aby pacjent korzystał z żelowego (lub pneumatycznego) stabilizatora i odpowiednio ustawiał w nim stopę a większość tego typu urazów może być skutecznie wyleczonych w warunkach poradni ortopedycznej.

staw skokowy

Fot. ZdroweMiasto.PL

Staw skokowy jest stawem dynamicznym. W czasie ruchu - biegu czy skoku - kostki pracują, lekko schodząc się i rozchodząc na boki. Tę elastyczność zapewnia struktura zwana więzozrostem piszczelowo-strzałkowym dalszym. Więzozrost łączy kostkę boczną z kością piszczelową na długości 12 cm. Można go rozerwać poprzez forsowną rotację całej stopy na zewnątrz, nawet w bucie narciarskim. Dochodzi wtedy do poszerzenie przestrzeni pomiędzy kostką boczną a kością piszczelową. Na zdjęciu rtg nie widać żadnego złamania więc ten typ urazu często bywa przeoczony. Dlatego zawsze musimy domagać się wykonania porównawczego zdjęcia drugiej nogi, by nie przeoczyć kontuzji. Szczególnie gdy do urazu doszło w sytuacji typu „obrót na zewnątrz stopy przy zablokowanej pięcie”, i noga jest obrzęknięta i bolesna od kostek aż do połowy łydki.

Kość skokowa ukształtowana jest w ten sposób, że jej górna powierzchnia jest pośrodku zagłębiona. Jeśli więzozrost rozejdzie się o ponad 3 mm, chodzimy jedynie na 40% chrząstki stawowej i staw bardzo szybko się zużywa.

Niestabilność stawu skokowego (częste "skręcanie kostek") niszczy staw, skazuje na nadmierną pracę mięśnie stabilizujące. Może to prowadzić do niesymetrycznego obciążania ścięgna piętowego, zwanego ścięgnem Achillesa. Prowadzi to do zmiany zwyrodnieniowej zwanej achillodynią lub do zapalenia tkanek otaczających ścięgno, tzw. ościęgna.


Ból i zwyrodnieniowe pogrubienie ścięgna pojawia się najczęściej 6-8 cm nad miejscem przyczepu ścięgna do pięty (m.in. dlatego, że jest to rejon najsłabiej ukrwiony) i zagraża przewlekłym przerwaniem ścięgna Achillesa. Charakterystyczne dolegliwości to ból nad piętą, pojawiający się początkowo po wysiłku, następnie po godzinie ćwiczeń; stopniowo czas ćwiczenia bezbólowego skraca się i przechodzi w ból stały. Takie zmienione zapalnie ścięgno może ulec zerwaniu.

achilles

Fot. ZdroweMiasto.PL

Często po zbyt długotrwałym wysiłku lub po raptownym szarpnięciu za nie rozgrzane ścięgnom dochodzi do urazu ścięgna Achillesa. Chory odczuwa silny ból, często porównywalny z kopnięciem od tyłu, tuż nad piętą. Przeważnie w miejscu 6-8 cm nad guzem piętowym wyczuwalna jest wyraźna przerwa w ciągłości ścięgna. Po 24-48 godzinach rozwijający się krwiak i obrzęk maskują ten objaw. Ze względu na to, że nie naruszone są inne struktury możliwe jest zgięcie podeszwowe stawu skokowego, ale nie np. wspięcie się na palce. Okłady i środki p-bólowe to za mało. Zdecydowanie polecam w tym wypadku wizytę u lekarza ortopedy!

Dr n. med. Grzegorz Adamczyk, 06.11.2007, ZdroweMiasto.PL
 Psychiatra 
 Internista 
 Ortopeda 
 Ginekolog 
 Urolog 
  Home
Powiadom o nas