Uwaga! Nowe wydanie portalu zdrowemiasto.pl! Kliknij tu i czytaj dalej...

Poniżej znajduje się materiał archiwalny, który niebawem będzie usunięty z tego adresu...
Wejdz na stronę główna nowego portalu i tam szukaj interesujacych Cię tresci.

Zapraszamy do lektury tu: zdrowemiasto.pl




 Medycyna estetyczna 
 Proktolog 
 Onkolog 
 Dermatolog 
 Alergolog 
dr Stanisław Skublicki, ginekolog
Dr n. med. Stanisław SKUBLICKI, ginekolog, położnik, nauczyciel akademicki, ordynator Oddziału Patologii Ciąży Kliniki Położnictwa i Chorób Kobiecych przy Wojewódzkim Szpitalu im. Dr. J. Biziela w Bydgoszczy, wieloletni oddany Internautom lekarz poradni internetowej ZdroweMiasto.PL.
W latach 2002-2005 w ramach bezpłatnego poradnictwa internetowego udzielił naszym Czytelnikom ponad 8 tys. porad, z których część opublikowana jest w dziale DONIESIENIA LISTONOSZA. Zmarł nagle 20 grudnia 2005 roku. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Redakcja
Ginekolog. Antykoncepcja, czyli świadome macierzyństwo cz. II
PORADNIK MEDYCZNY. GINEKOLOG

Osobnego omówienia wymaga antykoncepcja postkoitalna, czyli po stosunku. Polega na zastosowaniu tabletki z dużą dawką pochodnej progesteronu, im szybciej po stosunku, tym lepiej. Przyjmuje się, że stosować ją można do 72 godzin po stosunku, chociaż klasyczne zasady zakładają zażycie tabletki w ciągu 1 godziny po stosunku. Sposób ten należy traktować jako awaryjny, ponieważ jego skuteczność jest mniejsza (indeks Pearla 2 – 4), a duża, jednorazowa dawka pochodnej progesteronu nie jest obojętna dla zdrowia i nie powinna być często powtarzana.

Wkładki domaciczne (spirale)
Wkładki antykoncepcyjne są szeroko stosowane na całym świecie. Ze względu na technikę umieszczania wkładki w macicy, większość ginekologów zaleca spirale kobietom, które już rodziły.
Współcześnie wyróżniamy dwa typy wkładek:
  • Wkładki z drucikiem miedzianym (jony miedzi zmniejszają ruchliwość plemników, co ogranicza ich zdolność do zapłodnienia),
  • Wkładki ze zbiorniczkiem zawierającym hormon – pochodną progesteronu. Hormon ten przez 5 lat uwalnia się ze zbiorniczka doprowadzając do takich przemian w błonie śluzowej macicy i śluzie szyjkowym, które uniemożliwiają przedostawanie się plemników do jajowodów, w których odbywa się zapłodnienie.
Przed założeniem wkładki należy przeprowadzić dokładne badanie ginekologiczne w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Wprowadzenia wkładki do macicy wykonuje ginekolog w czasie krwawienia miesiączkowego i w większości przypadków jest ono prawie bezbolesne. Konieczna jest kontrola ginekologiczna po miesiącu, a później co pół roku.
Wkładki z miedzią z reguły wydłużają krwawienia miesiączkowe o 1 do 2 dni oraz zwiększają ich obfitość, natomiast z hormonem odwrotnie – skracają długość krwawienia miesiączkowego do jego zaniku włącznie.
Obecnie większość wkładek wykazuje działanie antykoncepcyjne przez 5 lat i po tym okresie (lub można wcześniej) należy usunąć ją z macicy. Działanie antykoncepcyjne wkładek domacicznych jest odwracalne krótko po ich usunięciu.

Metody antykoncepcji naturalnej
Do metod antykoncepcji naturalnej, opartych na kryteriach biologicznych zaliczamy:
  • Metodę kalendarzową
  • Metodę termiczną
  • Obserwację śluzu metodą Bilingsów
Metoda kalendarzowa Ogino – Knaussa, niestety, jest mało skuteczna, indeks Pearla wynosi od 15 do 50. Mogą ją stosować kobiety regularnie miesiączkujące, takie, które chcą uniknąć ciąży, ale dla których ewentualna ciąża nie będzie dramatem. Metoda ta wymaga wstrzymania się od współżycia w okresie teoretycznie płodnym, tzn. u kobiet miesiączkujących co 28-30 dni między 10 a 18 dniem cyklu płciowego.

Metoda termiczna opiera się na wpływie żeńskich hormonów płciowych na temperaturę ciała kobiety. W czasie działania estrogenów, czyli do jajeczkowania temperatura jest niższa, natomiast po owulacji, pod wpływem progesteronu temperatura podwyższa się. Przy prawidłowym stosowaniu tej metody skuteczność jej jest dość wysoka, indeks Pearla wynosi 0,8 do 3.

Metoda obserwacji śluzu Bilingsów polega na obserwacji śluzu szyjkowego, który zmienia się w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego. Ogólnie można powiedzieć, że w pierwszej fazie cyklu (niepłodnej) w okolicach zewnętrznych narządów płciowych i przedsionka pochwy występuje suchość. Następnie rozpoczyna się okres płodny, który charakteryzuje się wilgotnością w okolicach zewnętrznych narządów płciowych spowodowaną występowaniem przezroczystego, rozciągliwego śluzu. Jajeczkowanie następuje tuż po szczycie wydalania śluzu i wówczas występują dni płodne.
Metody naturalne wymagają bardzo dokładnego omówienia, ponieważ tylko zrozumienie zasad ich stosowania pozwala osiągnąć dobre wyniki.

Prezerwatywa (środki mechaniczne)
Prezerwatywa jest środkiem antykoncepcyjnym barierowym dla mężczyzn uniemożliwiającym przedostanie się nasienia do pochwy. Jej skuteczność jest niska i zależy od:
  • doświadczenia partnera
  • założenia prezerwatywy przed kontaktem z narządami płciowymi partnerki
  • unikania mechanicznego uszkodzenia prezerwatywy
  • unikania stosowania środków zwilżających na bazie oleju (który niszczy gumę)
  • stosowania nowej prezerwatywy przed kolejnym stosunkiem
  • stosowaniem prezerwatywy dobrej jakości
Prezerwatywy stanowią częściowe zabezpieczenie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym AIDS.

Środki chemiczne (spermicydy)
Mechanizm ich działania polega na upośledzeniu zdolności plemników do zapłodnienia przez ich inaktywację. Na 5 do 20 minut przed stosunkiem wprowadza się do pochwy krem lub globulki plemnikobójcze. Sposób ten wymaga od obojga partnerów pewnej cierpliwości i tolerancji, skuteczność jest dosyć niska. Zdarzają się odczyny uczuleniowe na środki chemiczne.

Stosunek przerywany
Najczęstsza metoda antykoncepcyjna w Polsce (około 40%), niestety, najmniej skuteczna. Oprócz niskiej skuteczności nie jest godna polecenia również z powodów psychologicznych. Zmniejsza satysfakcję ze współżycia u obojga partnerów, może prowadzić do nerwic płciowych, przedwczesnego wytrysku, impotencji, braku orgazmu u partnerki, dyspareuni.

Sterylizacja
W Polsce sterylizacja jest prawnie zabroniona. Może dotyczyć kobiety – polega na przecięciu i podwiązaniu jajowodów lub mężczyzny – podwiązaniu nasieniowodów. Są to metody nieodwracalne, chociaż teoretycznie można podjąć próbę rekonstrukcji jajowodów lub nasieniowodów z wątpliwym jednak skutkiem.
W praktyce dopuszcza się sterylizację kobiety na jej prośbę w przypadku, kiedy ewentualna ciąża może stanowić zagrożenie dla życia kobiety, chociaż w polskim prawodawstwie brak wyraźnej zgody na takie postępowanie.

Problem planowania rodziny i związanej z nim antykoncepcji jest bardzo szeroki, nie można omówić go dokładnie w ramach krótkiej pogadanki, dlatego zachęcam do lektury listów i odpowiedzi w dziale DONIESIENIA LISTONOSZA oraz do kontaktu z własnym lekarzem ginekologiem.

dr n. med. Stanisław Skublicki, 11.04.2006, ZdroweMiasto.PL (arch.)

[ 1 ] [ 2 ]

 Psychiatra 
 Internista 
 Ortopeda 
 Ginekolog 
 Urolog 
  Home
Powiadom o nas