Jak przygotować się do badania USG?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Jak przygotować się do badania USG?

Jak przygotować się do badania USG?

POCZEKALNIA. Szepty

NC

zdrowemiasto.pl | dodane 06-05-2019

Fot. Shutterstock.com
 
Badanie ultrasonograficzne jest badaniem nieinwazyjnym oraz zupełnie bezbolesnym. Stosowane jest powszechnie w sytuacjach podejrzenia wstępowania chorób związanych z tkankami miękkimi ludzkiego organizmu. Jak przygotować się do takiego badania, aby dało ono najbardziej wiarygodne wyniki?

Badania tkanek w jamie brzusznej

W przypadku USG narządów znajdujących się w jamie brzusznej, zaleca się przystępowanie do badania na czczo. Jedynie w przypadku pacjentów otyłych lub osób, które diagnozują u siebie problem wzdęć, zaleca się na trzy dni przed badaniem, stosowanie leków przeciw wzdęciom – zazwyczaj jest to dawka 2 tabletek dziennie.

Wykonanie badania na czczo jest często warunkiem uzyskania czytelnych wyników badań. Zalegające w przewodzie pokarmowym jedzenie, gazy czy płyny mogą spowodować nieczytelność otrzymanego obrazu, w wyniku czego trudno jest zdiagnozować problem. Gwarancją odpowiedniego przygotowania do badania jest stosowanie dzień wcześniej lekkostrawnej diety i niespożywanie napojów gazowanych.

Nieco inna jest sytuacja, kiedy przygotowujemy się do przeprowadzenia badania USG pęcherza moczowego. Tutaj warunkiem koniecznym pozyskania odpowiedniego obrazu jest przeprowadzenie badania w momencie, gdy pęcherz jest pełen. Dlatego też zaleca się wypicie litra wody mineralnej na godzinę lub półtorej przed wykonaniem badania. Warto także pamiętać, aby napój wypić spokojnie, połykając przy tym jak najmniej powietrza, które w postaci gazów może zaburzyć proces otrzymania prawidłowego obrazu.

shutterstock_82853833.jpg

Przed przystąpieniem do każdego USG powinniśmy otrzymać w gabinecie dokładne informacje dotyczące sposobu przygotowania się do badań.

Badanie ultrasonograficzne innych organów

Echo serca – inaczej zwane echokardiografią, to także badanie wykonane za pomocą aparatu USG posiadającego odpowiednią sondę. Do tego badania pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać. Warto jednak wcześniej przejść wstępne badania kardiologiczne – głównie chodzi tutaj o EKG i RTG klatki piersiowej.

W przypadku badania dopplerowskiego w zasadzie nie zachodzi potrzeba konkretnego przygotowywania się. Wyjątek stanowi tutaj badanie organów przez powłoki brzuszne takich części ludzkiego ciała, jak: aorta brzuszna, tętnica nerkowa, żyła główna dolna czy żyły biodrowe. W powyższych przypadkach do badań należy przystąpić na czczo z uwzględnieniem lekkostrawnej diety stosowanej w poprzednim dniu.

NC, 06-05-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe