Migotanie przedsionków. Zaburzenie rytmu serca. Gen zwiększa ryzyko migotania przedsionków serca
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Gen zwiększa ryzyko migotania przedsionków serca

Gen zwiększa ryzyko migotania przedsionków serca

INFORMATOR. Ciekawostki

KAD

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 06-10-2009
Odkryto nowy wariant genu o nazwie ZFHX3, który zwiększa ryzyko migotania przedsionków serca, zaburzenia które często poprzedza zawał i niewydolność serca - informują dwie niezależne grupy naukowców na łamach pisma "Nature Genetics".

Migotanie przedsionków to najczęstsze zaburzenie rytmu serca, polegające na nieskoordynowanym pobudzeniu przedsionków serca, któremu może towarzyszyć szybka akcja komór. U osób z tym schorzeniem praca serca nie jest efektywna i część krwi może zalegać w sercu, ponadto zaburzenie to prowadzi do powstawania zakrzepów, co jeśli jeden ze skrzepów odczepi się i dotrze do mózgu może skończyć się udarem.

Grupa Emelii Benjamin z Boston University oraz Daniela Gudbjartssona z deCODE Genetics w Rejkiawiku przebadali materiał genetyczny tysięcy ochotników i odkryli nowy wariant genu o nazwie ZFHX, który jest związany z podwyższonym ryzykiem zachorowania na migotanie przedsionków.

Autorzy obydwu prac podkreślają, że aby dowiedzieć się jak ZFHX3 wpływa na pracę serca osób z migotaniem przedsionków potrzebne są dalsze badania.

KAD, 06-10-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe